Jak dobrać ogrzewanie w domach pasywnych?
Domy pasywne skonstruowane są w taki sposób, aby maksymalnie ograniczać zużycie energii. Na cały kształt tego założenia składa się wiele elementów. Mamy tu odpowiednie ustawienie względem stron świata, prawidłowe rozmieszczenie pomieszczeń, czy zastosowanie dopasowanych okien i drzwi. Jednak kluczowy jest również wybór odpowiedniego ogrzewania. Na jakie powinniśmy postawić w domu pasywnym?
Ogrzewanie domów pasywnych – co się sprawdzi?
Gdy w grę wchodzi instalacja ogrzewania w domu pasywnym, to jest to element, który powinien być odpowiednio przemyślany już na etapie projektowym. Niezbędne będą nam urządzenia, które wymagają niewielkich ilości energii elektrycznej, a jednocześnie bazują na darmowych, odnawialnych źródłach. Izolacja zastosowana w budynku, będzie miała ogromny wpływ na jego ogrzewanie. W tym elemencie zaleca się więc stosowanie jedynie materiałów najwyższej jakości. Optymalna izolacja sprawia, że ilość niezbędnej dla domu pasywnego energii zdecydowanie spada.
Przede wszystkim ogrzewanie domu pasywnego powinno być energooszczędne. Możemy więc zdecydować się na piece i kominki na biomasę, jak również urządzenia, które zgazowują drewno, produkując możliwie największą ilość energii z dostępnego paliwa. Mimo wszystko jednak najbardziej polecanym źródłem ogrzewania jest tu pompa ciepła. Dodatkowo uzupełnieniem takiego systemu będą często instalacje fotowoltaiczne. W ten sposób nasz dom będzie ekologicznie i ekonomicznie ogrzany.
O czym jeszcze warto pamiętać?
W domach pasywnych szczególnie znaczenie ma odpowiednia wentylacja z rekuperacją. Takie rozwiązanie jest istotne, gdyż będzie skutecznie wspierać główny system grzewczy naszego domu. Dzięki temu i odpowiedniemu dopasowaniu wszystkich systemów do jego potrzeb uzyskamy nie tylko oszczędność, oraz dom przyjazny środowisku, ale również maksymalny komfort cieplny w jego wnętrzach, co sprawi, że naprawdę dobrze będziemy się czuć we własnym domu, a panujący w nim klimat będzie odpowiedni dla każdego z domowników.