Ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne
Ogrzewanie podłogowe to coraz częstsze rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Zachętą jest komfort, brak widocznych elementów grzejników, korzystny z punktu widzenia fizjologii ludzkiego organizmu pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach i podkreślane przez wielu niższe koszty ogrzewania. Warto pamiętać jednak, że montaż ogrzewania podłogowego ma sens wyłącznie w budynkach dobrze ocieplonych i posiadających nowe okna.
Ogrzewanie podłogowe polega na umieszczeniu rur w warstwie jastrychu. Strumień cieplny prowadzony przez rurę oddaje ciepło do posadzki, będącej tym samym grzejnikiem o dużej powierzchni. Podłoga ma podwyższoną temperaturę przez co nie wychładza stóp, ale jednocześnie wpływa ujemnie na tzw. temperaturę odczuwalną czyli wypadkową temperatury powietrza, ścian i podłóg. Decyduje to o poczuciu komfortu cieplnego. Do wyboru są dwie metody układania podłogówki – tradycyjna (mokra) oraz sucha.
Tradycyjne ogrzewanie podłogowe
Metoda mokra jest znacznie bardziej popularna ze względu na niższą cenę. Układa się ją na gruncie lub na styropianie nad parterem. W tym typie ogrzewania szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby podkład betonowy został bardzo dobrze wypoziomowany, ponieważ to właśnie on jest podstawą dla kolejnych warstw ogrzewania. Układa się na nim polietylenową folię, aby wilgoć nie przenikała do instalacji, a później izolację termiczną o odpowiedniej twardości. Wszystko poukładane jest naprzemiennie – na spód płyty styropianowe o grubości 5 cm, a dopiero na nie poprzecznie te 4 cm. Następnie powierzchnia przykrywana jest 2,5 cm systemowymi matami z polietylenową folią, która ma nadrukowaną podziałkę ułatwiającą właściwe rozplanowanie pętli grzejnych.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne
Alternatywą wodnego ogrzewania podłogowego jest podłogówka elektryczna. Ogrzewanie elektryczne nie wymaga wygospodarowania nie wymaga wygospodarowania pomieszczenia na źródło ciepła, ani również skomplikowanej instalacji, jak np. układ centralnego ogrzewania. Wystarczy podłączyć je do sieci 230 V. Do zalet można zaliczyć również nieskomplikowany montaż. Szczególnie łatwo układa się maty grzewcze. Ich ułożenie polega na rozwinięciu maty i położeniu na niej warstwy podłogi.